Our range of products include cc16b injection grouting machine, 2k m11 injection grouting machine, ve ig 01 digital injection grouting machine and gc5 injection grouting machine.
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Grout Pump Type | Piston Pump |
| Max Pressure | 20 KG |
| Drive Type | Electric Motor |
| Output Capacity | 14 LPM |
| Suitable Material | Cement Slurry |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Model | CC16B |
| Brand | Vision Enterprises |
Minimum order quantity: 1 Piece
A Cement Spraying Machine is a construction machine used to spray cement, mortar, or plaster onto walls, ceilings, and other surfaces. It is commonly used in building construction, repair, and large-scale plastering works.
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Spare Type | Pump Shafts |
| Pump Type | Water Pump |
| Material | Steel |
| Power Source | 2800W |
| Usage/Application | Acrylic Grouting |
| Model | 2K M11 |
| Brand | Vision Enterprises |
| Voltage | 220 V |
| Flow | 3.2 LPM |
Minimum order quantity: 10 Piece
Injection Grouting Machine is typically used for applying acrylic-based grout in various construction and renovation projects. This type of machine is designed to handle the specific properties of acrylic grout, which is often used for its flexibility, durability, and resistance to moisture and stains.
Here's an overview of what you might need to know about an acrylic grouting machine:
Features and Benefits₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Grout Pump Type | Piston Pump |
| Capacity | 2 L |
| Max Pressure | 10000 PSI |
| Drive Type | Electric Motor |
| Suitable Material | PU Resin, Epoxy |
| Brand/Make | Vision Enterprises |
| Model Name/Number | VE IG-01 |
| Appearance | Orange |
| Gross Weight | 7 KG |
| Material | Mild Steel and Plastic |
| Application | Leak Sealing, Crack Injection |
| Power | 450 W |
| Voltage | 220 V |
| Display Type | Digital |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate | 18 LPM |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | G C 5 |
| Automation Grade | Semi |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Power | 4200 W |
| Weight | 40kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
Gaurav Shah (Proprietor)
Vision Enterprises
D-69, Ajwa Road, Sardar Ind Estate
Vadodara - 390019, Gujarat, India